wtorek, 6 stycznia 2015

Quantum software i pomysł na nowy raport bieżący





KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 1 / 2015
Data sporządzenia: 2015-01-05
Skrócona nazwa emitenta
QUANTUM SOFTWARE SA
Temat
Wykaz informacji przekazanych do publicznej wiadomości w 2014 roku.
Podstawa prawna
Art. 65 ust. 1 Ustawy o ofercie - wykaz informacji przekazanych do publicznej wiadomości
Treść raportu:
Działając na podstawie Art. 65 ust 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych Zarząd Quantum software S.A. (Emitent) przekazuje w załączeniu wykaz informacji bieżących i okresowych przekazanych przez Spółkę do publicznej wiadomości w roku 2014. Treść wszystkich raportów dostępna jest na stronie internetowej Spółki www.quantum-software.com w sekcji "Inwestorzy".
Załączniki
Plik Opis
Wykaz_informacji_
biezacych i_okresowych
_2014.pdf
Wykaz informacji przekazanych do publicznej wiadomości w 2014 roku.




Po raz kolejny mamy okazję popatrzeć na wykopaliska, czyli na nieobowiązujący raport z wykazem popełnionych w ubiegłym roku raportów. Temat pojawił się już w wątku Black Lion Fund i efekt wydeptanego.html.

Wydaje mi się więc, że jest już jasne, że ten raport nie obowiązuje. Ten jeden jednak ma za uszami jeszcze błąd formalny. Nawet gdyby obowiązywał, zasłużyłby na swój wątek, bo nie dość, że oparty na przepisach, których już nie ma, to jeszcze opublikowany o wiele za wcześnie...

Przelećmy się po przepisach. Art. 65 ustawy o ofercie w ust. 1 określał sam obowiązek publikacji wykazu, a w ust. 3 określał termin publikacji prostymi słowami: "Wykaz, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywany w trybie określonym w art. 27 rozporządzenia 809/2004 po udostępnieniu przez emitenta do publicznej wiadomości rocznej informacji okresowej."

Miodzio, ale może jednak, jakiś przepis mówi inaczej, lepiej, precyzyjniej? Może wie lepiej?

Skoro mamy trop w ustawie, to lecimy potulnie jego śladem do wskazanego unijnego Rozporządzenia 809/2004. A tam niespodzianka, bo w art. 27 znajdujemy informację, że "Dokument ten składa się właściwemu organowi macierzystego Państwa Członkowskiego i udostępnia się do publicznej wiadomości najpóźniej w terminie 20 dni roboczych od dnia publikacji rocznego sprawozdania finansowego w macierzystym Państwie Członkowskim."

Jest lepiej, bo precyzyjniej...

Ale tam znajduje się też wskazanie, że śledzony przez nas wykaz, to "dokument, o którym mowa w art. 10 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE". Zaglądamy więc do Dyrektywy 2003/71/WE, która dobija niedowiarków artykułem 10 ust. 2, potwierdzając instrukcję: 

"Dokument (wykaz raportów- przyp. Uzo) przedstawia się właściwemu organowi rodzimego Państwa Członkowskiego po publikacji sprawozdania finansowego."

Niewiele spółek było na tyle wytrwałych, by dotrzeć tak daleko w labiryncie przepisów. To bardzo odległe tereny prawne. Większość emitentów nie doczytała nawet ustawy o ofercie i kopiowała sposób raportowania wykazu od innych towarzyszy niedoli, a że tamci robili błędy to praktyką rynkową stało się nieprawidłowe publikowanie wykazu raportów na początku roku.To chyba był jedyny przypadek, gdy emitenci niechcący publikowali coś wcześniej niż trzeba :)

My jednak jesteśmy już dobrze zorientowani. Mamy potwierdzenie z 3 źródeł, że to nie jest właściwe działanie. Szkoda tylko, że pierwotny przepis został uchylony...


Zaraz usłyszę, że nie ma się o co czepiać, że spółka, jeśli chce więcej to może i należy ją chwalić... Oczywiście, może więcej i to się chwali......łoby. Ale tym razem spółka nie robi więcej, tylko wykonuje obowiązek, o którego istnieniu jest przekonana.

A spółka musi nadążać za przepisami. Wszyscy musimy żyć w tej samej rzeczywistości prawnej, tylko wtedy prawo spełnia swoje zadania. Wtedy mogę wyciągać wnioski i wiedzę zarówno z pojawiających się raportów, jak i z ich braku (to też wiedza!). A niedługo, w 2016 roku czeka nas ogromna rewolucja w przepisach. Skoro spółka błędnie wykonywała ten obowiązek, gdy jeszcze on wynikał z przepisów, co więcej... nie zauważyła nawet, że te przepisy zostały uchylone, to należy się zastanowić, według których przepisów spółka będzie raportować po 2016 roku?
Zgaduj zgadula...

A może spółki powinny na początku roku deklarować wg jakich przepisów realizują obowiązki informacyjne?! To zmusiłoby je przynajmniej raz na rok do jakiejś refleksji na ten temat...









4 komentarze:

  1. To po prostu jeszcze większa archeologia, bo do 2008 roku publikowało się w styczniu, a od 2009 po przekazaniu RR.
    Jak ktoś od 2008 roku nie weryfikował przepisów - gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście, art. 65 ust. o ofercie faktycznie zmienił się w 2008 roku, został ustalony termin publikacji na "po RR". Wcześniej, czyli przed 2008 art. 65 ust. 3 brzmiał tak:

    "Termin oraz sposób przekazywania wykazu, o którym mowa w ust. 1, określa art. 27 rozporządzenia 809/2004." (to jest ten art. przytoczony w treści postu, mówiący o 20 dniach po RR).

    Zresztą został on w 2012 roku skreślony, co spowodowało wykreślenie w 2013 art. 65 z naszej ustawy.

    Nie upieram się, ale wydaje mi się, że w tej ustawie chyba nigdy nie było terminu styczniowego... a może był w jeszcze poprzedniej, tej "o publicznym obrocie papierami wartościowymi"?!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie było jedynie terminu styczniowego. Były de facto dwa do wyboru. Albo styczniowy, albo po publikacji rocznego. Szkoląc, doradzałem publikację styczniową, bo po rocznym łatwo było o tym obowiązku zapomnieć.

    OdpowiedzUsuń
  4. a z jakiego przepisu wynika ten styczniowy termin?

    OdpowiedzUsuń

Co o tym sądzisz?