poniedziałek, 20 lipca 2015

Megaron i nieoczekiwana zmiana miejscKOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 18 / 2015
Data sporządzenia: 2015-07-17
Skrócona nazwa emitenta
MEGARON S.A.
Temat
Rezygnacja z funkcji Prezesa Zarządu Megaron S.A.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zarząd Megaron S.A. z siedzibą w Szczecinie informuje, że w dniu 17 lipca 2015r. Prezes Zarządu Spółki Pan Piotr Sikora złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska ze skutkiem na dzień 01 września 2015r., a Rada Nadzorcza uchwałą nr 5/07/2015/RN-P przyjęła rezygnację i odwołała Pana Piotra Sikorę ze stanowiska Prezesa Zarządu MEGARON S.A. z dniem 1 września 2015 roku.
W uzasadnieniu swojej rezygnacji Pan Piotr napisał, że jego decyzja jest zamiarem dynamicznego rozwoju Spółki poprzez rozszerzenie składu Zarządu o kompetentne i doświadczone osoby, których inicjatywa i świeże spojrzenie na organizację i otoczenie biznesowe Spółki przełoży się w ciągu najbliższych lat na istotny wzrost wyników finansowych.

Podstawa prawna:
§ 5 ust. 1 pkt. 21 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

Spółka wyrzuciła w piątek serię raportów. Patrząc na te raporty można odnieść wrażenie, że to najszybsza spółka świata.

Pójdźmy po kolei. Najpierw zrezygnował prezes. Uzasadnienie decyzji jest tak zabawne, że nie wymaga komentarza, ale ja przecież nie jestem w stanie powstrzymać się, więc:

- "decyzja jest zamiarem dynamicznego rozwoju Spółki"
(głębokie, nie powiem... jak się wielokrotnie i zbyt długo koryguje tekst to wychodzą takie właśnie kwiatki),

- rezygnacja spowodowana jest koniecznością "rozszerzenia składu zarządu"
(ale to chyba jednak nie ten kierunek, rozszerzenie zwykle wiąże się z powoływaniem, a nie odwoływaniem członków, więc uzasadnienie nie wyjaśnia w sumie niczego),


- za to jakieś nowe osoby mają mieć "inicjatywę i świeże spojrzenie"
(najwyraźniej ex-prezesa charakteryzowało nieświeże spojrzenie i brak inicjatywy, to baaardzo szczere i odważne wyznanie),

- a to z kolei "przełoży się w ciągu najbliższych lat na istotny wzrost wyników"
(bo sam "wzrost wyników" nie jest już dla nikogo satysfakcjonujący, słowo "istotny" robi na naszej giełdzie zawrotną karierę, to takie giełdowe słowo "celebryta": wszędzie go dużo, ale niewiele wnosi. No i ten barwnie nakreślony horyzont czasowy, który sprawia, że informacja wydaje się taka pełna i optymistyczna, a to zwykły "zapychacz" bez znaczenia).


Spółka wiedziała wcześniej o rezygnacji swojego prezesa, ale nam o tym nie powiedziała. Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ sytuacja po publikacji rezygnacji prezesa natychmiast nabrała tempa.

Oto cały misterny plan.
Już 5 minut po rezygnacji prezesa pojawia się kolejny raport, tym razem o rezygnacji członka rady nadzorczej, według którego powodem rezygnacji jest objęcie funkcji prezesa. Co więcej, po 4 minutach "zrezygnowany" członek rady nadzorczej został powołany na prezesa. Po kolejnych 5 minutach ex-prezes został powołany na członka rady nadzorczej. Taka nieoczekiwana zmiana miejsc.

Raporty bieżące musiały być wcześniej przygotowane i zatwierdzone, w przeciwnym razie musielibyśmy uwierzyć, że w ciągu kilku minut między tymi raportami odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej, napisane i przegłosowane zostały jej uchwały, podpisany protokół, a potem przygotowane i podpisane raporty bieżące, co jest raczej niewykonalne. Raporty powinny być przecież publikowane "niezwłocznie" po powzięciu informacji przez spółkę. Nie były.


Najciekawsze jest jednak to, że rada nadzorcza została powołana ledwie kilkanaście dni wcześniej! Zwyczajne walne zgromadzenie odbyło się 29 czerwca 2015 roku. A ogłoszone w rb 21/2015 powołanie członka rady nadzorczej odbyło się na zasadzie koopacji, czyli pominęło niejako decyzję WZ, rada nadzorcza sama sobie dobrała nowego członka. W Regulaminie Rady Nadzorczej tej spółki, który umieszczony jest na jej stronie internetowej, w par. 2 ust. 4 czytamy:

"Dokooptowany   członek   Rady   Nadzorczej   musi   być   zatwierdzony   przez   najbliższe   Walne
Zgromadzenie, a jego mandat wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych
członków   Rady   Nadzorczej
."


Najbliższe WZ może odbyć się równie dobrze za rok, bo przecież jesteśmy tuż po zwyczajnym walnym. Rada nadzorcza jest swego rodzaju bezpiecznikiem spółki, wydaje zgody na największe transakcje, zatwierdza najtrudniejsze decyzje, nadzoruje zarząd. Nie bez powodu powołuje ją walne zgromadzenie. Kooptacja powinna być sytuacją wyjątkową, a nie sposobem na pominięcie akcjonariuszy.


Trudno nie zadać tu więc kilku pytań:

1. Czy to był celowy zabieg, mający na celu dokonanie zmian w składzie rady nadzorczej z pominięciem akcjonariuszy spółki? W uzasadnieniu rezygnacji prezesa nic nie wskazuje, by sytuacja była nagła, czy niespodziewana, co faktycznie uzasadniałoby dokonanie takiej roszady w RN poprzez kooptację, czyli z pominięciem akcjonariuszy. A to właśnie decyzja prezesa "wywołała" ten efekt domina.

2. Czy w radzie nadzorczej inicjatywa i świeże spojrzenie nie jest ważne?

3. Dlaczego cała operacja została ogłoszona po sesji tuż przed weekendem i to ze skutkiem odroczonym do 1 września 2015? Czyżby cała operacja miała przejść niezauważona? Nikomu nie chce się kopać w starych raportach, o to chodziło?


Wydaje mi się, że spółce faktycznie przydałoby się świeże spojrzenie, i to spojrzenie akcjonariuszom prosto w oczy.
I wyjaśnienie zasad tej gry.

Ja też chętnie posłucham...

17 komentarzy:

 1. Czy pojawią się jeszcze jakieś wpisy?

  OdpowiedzUsuń
 2. "Najszybsza spółka świata" - faktycznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio nie pojawia się tutaj jakikolwiek wpis. Dlaczego? Czy autor dalej gra na giełdzie czy już nie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Uzo czy wiadomo jak ta sprawa się zakończyła? są jakieś dalsze informacje?

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa postać to na pewno, czekam na rozwój sytuacji

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy można jeszcze spodziewać się nowych tekstów na blogu? Śledziłem go od kilku lat, dlatego trochę brakuje mi tych nowych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem tak czy owak zdecydowanie warto przemyśleć inwestowanie w forex lub ogólnie w jakiś sposób w kryptowaluty. Raczej ciężko przejść obok nic w tym momencie obojętnie. Zobaczcie sobie na przykład tutaj https://kantorbitcoin.pl Mamy dołek, więc może to być dobra okazja do wejścia w rynek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własne pieniądze warto zainwestować i spróbować wyciągnąć jak najwięcej z tego w krótkim czasie. W przypadku gdy potrzebny nam byłby kredyt na dowód bez zaświadczeń, czyli jednym słowem mielibysmy się zadłużać dla niepewnej inwestycji to nie warto. Unikajmy tego.

   Usuń
 8. Ja osobiscie bym się nie pchała w SiaCoin ale decyzja zależy tylko i wyłącznie od ciebie, jezeli posiadasz firme to polecam wykonanie jej wyceny http://blueoak.pl/uslugi/wyceny_przedsiebiorstw

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzeba wiedziec w którym momencie zainwestować, aktualnie nie ma to raczej sensu :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Zanim zainwestujemy musimy pozyskac na to fundusze, wiadomo najlepiej byłoby mieć je samemu jednak często to niemożliwe, dlatego pomocną dłoń wyciągają dla nas przede wszystkim baki i parabanki. We wpisie mojego autorstwa http://pozyczkazdomu.pl/zasady-rozsadnego-pozyczania/ przedstawiam w jaki sposób weryfikować daną firmę oraz jak postępować w przypadku złożenia wniosku o kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kupiłem SiaCoin już jakiś czas temu ale jak na razie słabo to widzę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Prowadząc własną działalność gospodarczą warto korzystać z nowoczesnych narzędzi takich jak program do faktur online.

  OdpowiedzUsuń
 13. Business loans or personal loan within 2-3 working days with convenient rates.Apply today. Email: lendingcashhelpdesk@gmail.com
  Blog:https://capitallendingfince.blogspot.com/
  ================================================
  Pożyczki biznesowe lub osobiste w ciągu 2-3 dni roboczych z dogodnymi stawkami. Złóż wniosek już dziś. E-mail: lendingcashhelpdesk@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Не на всех сайтах необходимо прописывать персональные данные, достаточно лишь использовать выгодную платежную систему. Только крупных платежные системы потребуют стопроцентной освидетельствования клиентов. Заполучить незаметность реально лишь только на специальной платформе продам hydra.

  OdpowiedzUsuń

Co o tym sądzisz?