sobota, 6 grudnia 2014

Monnari Trade i nowa moda w raportach






KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 35 / 2014
Data sporządzenia: 2014-12-05
Skrócona nazwa emitenta
MONNARI TRADE S.A.
Temat
Zakup dwóch spółek
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
Zarząd MONNARI TRADE S.A. informuje, iż w dniu 5 grudnia 2014 roku zawarł z Galt Accounting sp. z o.o. umowy zakupu 100% kapitału zakładowego dającego 100% głosów na zgromadzeniu, poniższych spółek:

1. FERMIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A., o kapitale zakładowym w wysokości 50.000 złotych, który dzieli się na 50.000 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda,
2. FERMIUM Sp. z o.o. o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych, który dzieli się na 100 udziałów, o wartości nominalnej 50 złotych każdy,

za cenę odpowiednio 160 tys. zł oraz 15 tys. zł.

MONNARI TRADE S.A. nabyła powyższe udziały za środki własne.

Nie istnieją powiązania pomiędzy Emitentem i osobami zarządzającymi lub nadzorującymi Emitenta, a podmiotem zbywającym powyższe spółki i osobami zarządzającymi oraz nie istnieją takie powiązania z podmiotami nabywanymi.

Nabycie powyższych spółek jest elementem dalszej reorganizacji Grupy Kapitałowej MONNARI TRADE S.A., której celem jest podniesienie efektywności działania.

MONNARI TRADE S.A. traktuje nabycie powyższych spółek, jako inwestycję długoterminową.

Podstawa prawna:
Art. 56 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 185, poz. 1439 z 2009 r. z późn. zmianami).


Ten raport w ogóle nie zwróciłby mojej uwagi, gdyby nie to radosne uzasadnienie.
A ja, jak widzę "podniesienie efektywności działania" to z automatu podnosi mi się adrenalina.

Jako zwierzę z natury grzebiące, sprawdzam inne uzasadnienia tej spółki. Może coś się wyjaśni. Może czegoś nie wiem. A nie chcę się przecież czepiać bez powodu (no, serio!).

Zaglądam najpierw do raportu kwartalnego. Spółka ma... 79 spółek zależnych pod tym samym adresem. Wszystkie założone w latach 2011 - 2014. Muszę ochłonąć.... ok. Musi być przecież jakieś uzasadnienie, jakiś sens.

Widzę kilka ciepłych jeszcze raportów o utworzeniu spółek zależnych, więc żeby zrozumieć, otwieram. Niech będą to tylko spółki rejestrowane w drugim półroczu 2014:


raport 18/2014 - Rejestracja spółki zależnej –Service Office Sp. z o.o.
uzasadnienie:
"Podstawowym przedmiotem działalności ww. spółki zależnej jest dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKD77.40 Z). Utworzenie wyżej wymienionej spółki ma na celu wydzielenie obszaru zarządzania prawami związanymi ze znakami towarowymi posiadanymi przez Spółkę Dominującą."

i teraz seria:

raport 11/2014 - Rejestracja spółki zależnej – Miss Elegance Sp. z o.o.
raport 20/2014 - Rejestracja spółek zależnych –Fashion Collection Sp. z o.o. oraz Madame Prestige Sp. z o.o.
raport 22/2014 -  Rejestracja spółek zależnych –Fashion Market Sp. z o.o. oraz Mode Agent Sp. z o.
raport 23/2014 -  Rejestracja spółek zależnych –Modern Company Sp. z o.o. oraz Modern Friend Sp. z o.o.
raport 24/2014 - Rejestracja spółki zależnej –Modern Lady Sp. z o.o.
raport 26/2014 - Rejestracja spółki zależnej –Modern Mode Sp. z o.o.
raport 27/2014 - Rejestracja spółki zależnej –Modern Line Sp. z o.o.


Wszystkie mają identyczne uzasadnienie
"Podstawowym przedmiotem działalności ww. spółki zależnej jest wsparcie sprzedaży odzieży i w tym zakresie podmiot ten będzie wspomagać Spółkę Dominującą - MONNARI TRADE S.A. Utworzenie wyżej wymienionej spółki ma na celu wydzielenie ze Spółki Dominującej obszarów, które są reorganizowane tak, aby odpowiadały aktualnym wymaganiom rynkowym, co ma prowadzić do podniesienia efektywności działania.

Umiejętność pisania o niczym spółka ma na bardzo wysokim poziomie.


Ja mam jednak kilka pytań:

- Ile jeszcze tych "obszarów" jest w spółce do wydzielenia?! Mamy już 79 spółek. To sporo, jak na grupę, w której zdecydowaną większość zysków i przychodów generuje spółka dominująca. Te ostatnie 10 spółek założone w tym półroczu już wystarczy? Jest jeszcze co dzielić?

Jakie są te "aktualne wymagania rynkowe"?

- Czyja efektywność ma się podnieść i o ile? Mamy już jakieś efekty?

- Jakie są te obszary działania dla każdej z tych spółek?

- Jakie są koszty utrzymania tych 79 spółek?


Nie ma nic gorszego, niż uzasadnienie, które niczego nie uzasadnia, a tylko prowokuje...
A może to jakiś nowy trend? Jakaś nowa moda? Ja nie znam się na modzie, ale jeśli tylko da się to dobrze sprzedać, trzeba w to wejść, jestem za!


Byle tylko do tego celu nie została złożona 80-ta spółka zależna...





3 komentarze:

  1. Jesteś taki ograniczony czy tylko czytac ze zrozumieniem nie potrafisz ? Krótko i w temacie bo nie mam czasu na błaznów - w Monnari juz od dawna kazdy sklep jest otwierany jako osobna spółka z o.o. co ułatwia kontrole kosztów i sporo innych spraw. Najpierw czytaj potem pisz...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. [błąd techniczny]
    Kontrola kosztów to absolutnie żaden argument. Nadal nie wiem, czym są, z czego wynikają "aktualne wymagania rynkowe" i o ile wzrasta "efektywność działania" przy takim rozwiązaniu. To są puste słowa i nie ma się o co denerwować. Takie rzeczy trzeba wyjaśniać. Nie można oczekiwać, że inwestor jest wróżką.

    OdpowiedzUsuń

Co o tym sądzisz?