środa, 15 października 2014

Benefit Systems i kosmiczna więź prawna





KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 39 / 2014
Data sporządzenia: 2014-10-14
Skrócona nazwa emitenta
BENEFIT SYSTEMS S.A.
Temat
Informacja uzyskana w trybie art. 160 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Podstawa prawna
Art. 160 ust 4 Ustawy o obrocie - informacja o transakcjach osób mających dostęp do informacji poufnych
Treść raportu:
Zarząd Benefit Systems S.A. _Spółka_ informuje, że w dniu 13 października 2014 r. do Spółki wpłynęło trzy _3_ zawiadomienia w trybie art. 160 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, od osób, o których mowa w art. 160 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy _łącznie Zawiadamiający_, w których Zawiadamiający poinformowali o zbyciu akcji Spółki.

Zgodnie z treścią ww. zawiadomień zbycie akcji nastąpiło na następujących warunkach:

Łączna liczba Zawiadamiających w trybie art. 160 ust. 1 pkt 2 ustawy – 3,

1_ Data transakcji – 02.10.2014 r.,
2_ Łączna liczba Zawiadamiających, którzy dokonali zbycia akcji Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w transakcjach pakietowych pozasesyjnych – 2:
a. Łączna liczba sprzedanych akcji Spółki w tym trybie – 2.400 sztuk,
b. Cena sprzedaży jednej akcji Spółki – 270,00 złotych,
c. Łączna wartość transakcji – 648.000,00 złotych.

1_ Data transakcji – 29.09.2014 r.,
2_ Łączna liczba Zawiadamiających, którzy dokonali zbycia akcji Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w transakcjach sesyjnych – 1:
a. Łączna liczba sprzedanych akcji Spółki w tym trybie – 100 sztuk,
b. Cena sprzedaży jednej akcji Spółki – 290,00 złotych,
c. Łączna wartość transakcji – 29.000,00 złotych.

Informacje podane są zbiorczo, ponieważ żadna z tych osób nie wyraziła zgody na przekazanie do publicznej wiadomości danych określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przekazywania i udostępniania informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych.

Podstawa prawna: Art. 160 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi _tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 94 ze zm._.


Zupełnie do mnie nie przemawia raportowanie zbiorcze o transakcjach. Niewiele z tego raportu wiem. A Rozporządzenie w sprawie przekazywania i udostępniania informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi mówi:

§ 2.1. Informacje, o których mowa w art. 160 ust. 1 ustawy (o dokonanych transakcjach - przyp. Uzo), przekazywane Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej "Komisją", powinny zawierać następujące dane:

1) imię i nazwisko osoby obowiązanej do przekazania informacji, a w przypadku gdy przekazywana informacja dotyczy transakcji nabycia lub zbycia dokonanych przez osoby blisko związane, w rozumieniu art. 160 ust. 2 ustawy, z osobą obowiązaną - również imię i nazwisko lub firmę (nazwę) osoby blisko związanej z osobą obowiązaną;
2) wskazanie przyczyny przekazania informacji, z określeniem więzi prawnej łączącej osobę obowiązaną do przekazania informacji z emitentem;
3) wskazanie instrumentu finansowego oraz emitenta, których dotyczy informacja;
4) rodzaj transakcji (kupno lub sprzedaż) i tryb jej zawarcia;
5) datę i miejsce zawarcia transakcji;
6) cenę i wolumen transakcji;



Wyłączeniu z publikacji przez ESPI podlegają tylko dane osobowe, czyli imię i nazwisko,
mówi o tym § 3 ust. 2 tego rozporządzenia:
Dane określone w § 2 ust. 1 pkt 1 (czyli imię, nazwisko - przyp. Uzo) są przekazywane o ile osoba, której dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że z przepisów prawa wynika obowiązek przekazania ich do publicznej wiadomości bez takiej zgody,

Nie ma tu mowy o § 2 ust. 1 pkt 2, czyli wyłączeniu z publikacji informacji o więzi. Co oznacza, że mamy prawo wiedzieć, czy akcje kupuje lub sprzedaje członek zarządu, czy może rady nadzorczej, albo jednak zwątpił w firmę ktoś z rodziny prokurenta. To bardzo ważny sygnał dla rynku. Zwłaszcza, że zakres dostępu do informacji poufnych tych osób bywa jednak różny. W tym raporcie wg przepisu więź powinna być "określona". Nie wystarczy więc, moim zdaniem, powiedzieć, że ona istnieje.

W kosmosie istnieje wiele ciał niebieskich. Większość możemy bez przeszkód nawet obserwować. Ale tylko kilka ma z ziemią bliską więź w postaci kolizyjnego toru przemieszczania się, który może doprowadzić w przyszłości do wielkiego bum. Ja chcę wiedzieć, jaką więź ze spółką ma handlujące jej akcjami ciało niebieskie i jakie jest jego powiązanie z innymi ciałami, bo to może powodować kolizje interesów, a w konsekwencji doprowadzić do katastrofy w moich finansach, jako inwestora. Dla wyjaśnienia: więź prawna (vinculum iuris) to np. stosunek pracy, zajmowane stanowisko.

Te informacje nie powinny więc być sumowane. Informacja powinna być opublikowana dla każdej z tych osób osobno.

A nie jest to mała ilość transakcji. Przytoczę tylko bardziej obszerne:

raport z 2014-10-14
" do Spółki wpłynęło trzy _3_ zawiadomienia"
sumowane w układzie: 2 + 1 osobne

raport z 2014-10-07
"do Spółki wpłynęło pięć _6_ zawiadomień w trybie art. 160 ust. 1 ustawy" (dzisiejsza korekta)
sumowane w układzie: 2 + 3 + 2

raport z 2014-10-06
"w dniach 3 oraz 6 października 2014 r. do Spółki wpłynęło dziewięć _9_ zawiadomień"
sumowane w układzie: 4 + 5

raport z 2014-09-03
"w dniach 2-3 września 2014 r. do Spółki wpłynęło siedemnaście _17_ zawiadomień"
sumowane w układzie: 4 + 11 +2

raport z 2014-04-01
"do Spółki wpłynęło pięć _5_ zawiadomień"
sumowane w układzie: 1 + 4



A na koniec dodam, że osoba, która dokonała transakcji 29 września 2014 roku przekroczyła termin na zawiadomienie. Powinno być przekazane w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia transakcji. 

Ups! Houston, mamy problem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?